Zmeniť pomery na Slovensku k lepšiemu dokáže len nová generácia politikov

Autor: Tomáš Stoklasa | 9.1.2016 o 16:30 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  302x

Vymožiteľnosť práva a viera ľudí v spravodlivosť sú základnými predpokladmi fungovania dobrého štátu. Je úlohou novej generácie politikov zmeniť pomery na Slovensku, vrátane pomerov v justícii, k lepšiemu.

Počas svojho života som sa vždy zaujímal o verejné dianie, avšak tak ako väčšina z nás, len z pozície „diváka“. Bolo to koncom roku 2013, keď som sa po prvýkrát stretol s Radom Procházkom na debate v jednej nitrianskej kaviarni počas jeho prezidentskej kampane.  Práve tá debata bola impulzom, ktorý ma naštartoval vstúpiť do sveta politiky a keď o pol roka neskôr vznikala nová politická strana #SIEŤ, povedal som si, že chcem byť pri tom. Samotná názorová blízkosť bola jednou motiváciou, nemenej dôležitou však bola aj príležitosť pokúsiť sa zmeniť pomery na Slovensku s novou generáciou ľudí, ktorí sú názorovo kompatibilní, takmer všetci bez politickej minulosti (rovnako ako ja), zdieľajúci názor, že základnými predpokladmi pre výkon verejnej služby sú predovšetkým odbornosť a zodpovednosť.

Začínali sme v Nitre dvadsiati, dnes je nás tu viac ako dvojnásobok a po celom Slovensku viac ako dvetisíc. Na ustanovujúcom sneme som sa stal členom predsedníctva #SIETEe,  pôsobím aj ako predseda Miestneho centra Nitra a predseda Oblastného centra Nitra – Tekov, kam patria Miestne centrá (okresy) Nitra, Levice, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Za oblasti, ktoré sú zásadné pre fungovanie štátu, považujem predovšetkým bezpečnosť, zdravotníctvo, školstvo a spravodlivosť (bez toho, aby niektoré z nich boli dôležitejšie ako tie ostatné).

Vymožiteľnosť práva a viera ľudí v spravodlivosť sú základnými predpokladmi fungovania dobrého štátu. Pravidlá sú vtedy pravidlami, keď platia pre všetkých, tým viac pre samotný štát a jeho orgány. A právo musí byť vymožiteľné v primeranom čase. Neskorá spravodlivosť už totiž nie je skutočnou spravodlivosťou. Ak ľudia neveria, že sa na polícii alebo súde môžu domôcť svojich práv, deformuje to samotné základy spoločnosti. Prirodzene a z logiky ľudskej povahy to vedie ku korupcii i k hľadaniu iných, právom nedovolených spôsobov, ako sa domôcť toho, čo mi patrí.

Po 15-tich rokoch práce v advokácii som, žiaľ, stratil pocit, že sa ľudia vedia domôcť svojich práv spravodlivo a v primeranom čase, a že majú reálnu možnosť vyžadovať zodpovednosť, ak niekto koná nezákonne alebo svojvoľne. Je až zarážajúce, že vieru ľudí v spravodlivosť dokázala zdeformovať alebo dokonca celkom potlačiť malá časť úradníkov, policajtov, vyšetrovateľov, prokurátorov alebo sudcov. Som totiž presvedčený - a viem to aj z osobnej skúsenosti z dnes už stoviek súdnych a iných konaní po celom Slovensku - že prevažná väčšina z nich je kvalifikovaných a aj morálne spôsobilých.

Čo absentuje, je vyvodzovanie skutočnej zodpovednosti u tých, ktorí zlyhali (či už z nedbanlivosti alebo úmyselne). Niektorí aj opakovane, avšak znova bez primeraného potrestania. My všetci ostatní máme zodpovednosť v osobnom i pracovnom živote a sme sankcionovaní, ak pravidlá porušíme. Len ťažko však niekedy hľadáme motiváciu dodržiavať pravidlá, ak vidíme, že zodpovednosť za ich porušovanie nie je vyžadovaná u každého rovnako. Bez vyžadovania zodpovednosti a bez uplatňovania sankcií za porušovanie pravidiel, totiž samotné pravidlá nemajú veľký význam. Sú len na papieri. Súčasný neuspokojivý stav však trvá už príliš dlho a nemám pocit, že by sa veci menili k lepšiemu.

V roku 2015 ma predsedníctvo #SIETe vymenovalo za vedúceho stálej pracovnej skupiny Spravodlivosť. Spolu so mnou je v pracovnej skupine niekoľko desiatok šikovných ľudí,  odborne zdatných a s potrebnou životnou skúsenosťou. Máme príležitosť pripraviť plán toho, ako dosiahnuť zmenu neuspokojivých pomerov v justícii na Slovensku, ale aj legislatívy v širšom zmysle, tam, kde je to potrebné. Niekoľko ostatných mesiacov sme pracovali na tom, aby sme naše vízie pretavili do konkrétnych návrhov. Aby sme mali svoj plán, ktorý, ak k tomu dostaneme príležitosť, budeme vedieť uviesť do života.

Mojou ambíciou nie je nič menej, ako zmeniť pomery na Slovensku k lepšiemu. Mnohé už bolo za uplynulé roky k týmto témam napísané a povedané. Ale ako človek orientovaný na výsledky som presvedčený, že o veciach sa zmysluplne nedá stále len diskutovať. Treba ich realizovať. Úsiliu mať príležitosť presadiť náš plán zodpovedá aj moja kandidatúra v nadchádzajúcich marcových  voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky, v ktorých kandidujem za stranu #SIEŤ. Akými konkrétnymi krokmi chceme zmenu súčasných pomerov dosiahnuť, Vám predstavím v ďalších príspevkoch v nasledujúcich týždňoch.

 

JUDr. Tomáš Stoklasa, 39 rokov.

Som  advokátom a členom predsedníctva strany #SIEŤ. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?