Súdnictvo potrebuje opraviť. Čas na debaty vypršal.

Autor: Tomáš Stoklasa | 23.1.2016 o 17:06 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  787x

Naše súdnictvo čelí stupňujúcej sa kritike a miera jeho dôveryhodnosti dosiahla negatívny historický rekord. Ako tento stav zlepšiť? 

#SIEŤ a jej pracovná skupina Spravodlivosť je presvedčená, že riešenie existuje. S realizáciou konkrétnych krokov však Slovensko potrebuje začať hneď.

Nezávislosť súdnictva na Slovensku je vnímaná verejnosťou i odborníkmi negatívne, v rámci EÚ sme dokonca na chvoste rebríčka. Rýchlosť rozhodovania v občianskych a obchodných sporov je podstatne horšia než u našich susedov. O dĺžke trvania súdnych konaní a kvalite súdnych rozhodnutí nie je potrebné zvlášť sa rozpisovať.

Ako z toho von? Súdy musia predovšetkým začať fungovať efektívnejšie. To sa dá dosiahnuť len kombináciou personálnych opatrení, zlepšenia materiálno-technického vybavenia a legislatívnych opatrení, ktoré znížia počet nových vecí napadajúcich na súdy. Nedeliteľnou súčasťou riešenia je však aj zásadná zmena v otázke zodpovednosti sudcov za svoju činnosť a rozhodnutia.

Na jednej strane teda chceme a musíme vytvoriť súdom primerané podmienky na to, aby mohli dobre fungovať, na strane druhej však budeme podstatne prísnejšie vyžadovať vyvodenie zodpovednosti sudcov za zavinené zlyhanie (vrátane hmotnej zodpovednosti). K téme zodpovednosť a disciplinárne konania však až v niektorom z nasledujúcich príspevkov.

Počet sudcov na Slovensku v prepočte na jedného obyvateľa je vyšší než je priemer EÚ (Slovensko má 25 sudcov na 100 tisíc obyvateľov, priemer všetkých krajín EÚ je 19 sudcov). Počet sudcov sám o sebe tak rozhodne nie je príčinou súčasného stavu. Zvýšenie počtu sudcov maximálne o niekoľko desiatok nových pri súčasnom počte približne 1300 sudcov je akceptovateľný len za účelom doplnenia konkrétnych poddimenzovaných súdov (zaťaženie súdov na Slovensku a ani zaťaženie v jednotlivých agendách nie je rovnaké).

Naviac, dnes nemáme reálne vyhodnotené, koľko agendy by mal jeden sudca vybaviť s ohľadom na jeho primeranú zaťaženosť, schopnosť vec vybaviť v rozumnom čase a kvalifikovane. To je krok, ktorý musíme urobiť ako prvý v poradí. Nastaviť kapacitu súdnictva.

V súvislosti so súdnictvom nesmieme zabúdať, že jeho dôležitou súčasťou (dokonca početne značne prevažujúcou) sú aj vyšší súdni úradníci a administratívni zamestnanci súdov. Práve zlepšenie ich pracovných podmienok, vrátane lepšieho odmeňovania (zvýšenie v súčasnosti neadekvátne nízkej mzdy) je rovnako významným kľúčom k zvýšeniu výkonnosti súdnictva ako ostatné opatrenia. Súčasťou takéhoto riešenia je aj zrušenie inštitútu justičného čakateľa a vytvorenie podmienok pre kariérny rast vyšších súdnych úradníkov. Všetky uvedené opatrenia znížia aj súčasnú fluktuáciu a zlepšia stav, kedy sudca má každých pár mesiacov nového vyššieho súdneho úradníka alebo zapisovateľku, čo zjavne nemôže mať pozitívny vplyv na kvalitu práce.

Riešením je zvýšenie počtu vyšších súdnych úradníkov a rozšírenie ich právomocí. Bude potrebné nanovo nastaviť fungovanie súdnych oddelení tak, aby každý sudca mohol mať „svojho“ vyššieho súdneho úradníka, ktorý by mal byť jeho „pravou rukou“.

Rovnako dôležitými v rámci celého plánu sú opatrenia, ktoré znížia nápad nových vecí na súdy. Ide predovšetkým o exekučnú agendu, hromadné žaloby, agendu obchodného registra, drobné spory a pod. Pri niektorých druhoch agendy je možné jej presunutie zo sudcov na vyšších súdnych úradníkov alebo dokonca mimo súdy, pri iných je potrebná zásadná regulácia.  

V neposlednom rade, aj súčasný systém má iste svoje rezervy a ich úpravou je možné zvýšiť efektivitu už „zajtra“ - zvýšenie počtu osobohodín stanovením pracovného času sudcov, zrušenie práce na doma, zjednotenie dovolenky so štandardom Zákonníku práce. Je zrejmé, že uvedené opatrenia nie sú určené pre zodpovedných a usilovných sudcov, ktorí už dnes pracujú aj nad uvedený rámec, ale práve pre tých ostatných.

Pri dnes známom počte nápadu vecí na súdy je zrejmé, že súdnictvo si samé nepomôže. Musíme ho najskôr opraviť. „Vyčistiť“ a „reštartovať“ systém, aby mohol začať správne fungovať. Bez potrebných a pomerne rozsiahlych opatrení sa to však nepodarí. Čas na debaty vypršal. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?