Vráťme slovu ZODPOVEDNOSŤ jeho skutočný význam

Autor: Tomáš Stoklasa | 2.2.2016 o 11:05 | Karma článku: 4,19 | Prečítané:  340x

Bez toho, aby sme slovu ZODPOVEDNOSŤ vrátili jeho skutočný význam, nemajú pokusy o zmeny pomerov v justícii žiaden väčší význam.

Pri slove zodpovednosť pravopisný slovník hovorí o "vedomí o následkoch konania“, o "povinnosti niesť následky za svoje činy“. Skutočný význam tohto slova sa v justícii vytratil. Nech už totiž bude legislatíva akákoľvek, súčasný stav vyvodzovania zodpovednosti nijako zvlášť nenúti tých, ktorí ju vykonávajú, obávať sa postihu za jej nedodržiavanie.

Jednou zo základných ambícií našej pracovnej skupiny v #Sieti je nová komplexná právna úprava zodpovednosti sudcov a prokurátorov. „Nový“ disciplinárny súd - kompletne obmenené disciplinárne senáty - by boli po novom tvorené nielen sudcami, ale polovica ich členov by bola tvorená inými osobami, nominovanými Generálnou prokuratúrou, Slovenskou advokátskou komorou a akreditovanými vysokými školami so študijným odborom právo  s magisterským štúdiom. Zostavovanie disciplinárnych senátov by prebiehalo losovaním ich členov. Širšie a otvorenejšie senáty by umožňovali aj zmenu disciplinárneho súdnictva zo súčasnej dvojinštančnosti na jednoinštančnosť, čo by nepochybne prispelo k podstatne rýchlejšiemu vyvodzovaniu zodpovednosti.

Disciplinárna zodpovednosť by bola doplnená aj o hmotnú zodpovednosť sudcov a prokurátorov. Osoba, ktorej bola spôsobená postupom sudcu alebo prokurátora škoda, by mala právo vstúpiť do konania a uplatniť si náhradu škody priamo v disciplinárnom konaní (mala by postavenie analogické postaveniu poškodeného v trestnom konaní). Z dôvodu zachovania charakteru konania by platila koncentračná zásada (povinnosť predložiť všetky dôkazy najneskôr na prvom pojednávaní, pričom nárok na náhradu škody by musel vyplynúť priamo z takto predložených dôkazov). Takáto právna úprava by existovala popri generálnej právnej úprave hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov, ktorá sa bude vzťahovať aj na sudcov a prokurátorov.

Rozšírili by sme aj dôvody, kedy by vznikla povinnosť podať návrh na disciplinárne konanie. V prípade, ak odvolací alebo dovolací súd zmení alebo zruší rozhodnutie súdu nižšieho stupňa z dôvodu, že došlo k zjavnému porušeniu zákona, ktorého sa dopustil konkrétny sudca, predseda súdu by bol povinný podať návrh na začatie disciplinárneho konania.  

Súčasná právna úprava žiaľ umožňuje aj svojvoľné späťvzatie návrhu na začatie konania, bez uvedenia dôvodov. Takúto možnosť by sme zrušili (objektívne dôvody zostanú kryté inštitútom zastavenia konania). Taktiež by sme zrušili možnosť upustenia od potrestania. Zákon pozná dostatok menších sankcií s primeraným dopadom, napr. napomenutie alebo zníženie platu. Nevidíme dôvod v prípade uznania viny upúšťať od potrestania, stráca sa tým základný zmysel zodpovednosti a naviac to vytvára priestor pre korupciu.

Navrhujeme sprísnenie niektorých disciplinárnych opatrení – úpravu zníženia funkčného platu na úroveň, ktorá bude dostatočne plniť svoj sankčný charakter. Za nezmyselné považujeme disciplinárne opatrenie spočívajúce v preložení sudcu na súd nižšieho stupňa - ak sa niekto dopustí takého závažného konania, pre ktoré nemá vykonávať funkciu sudcu Najvyššieho súdu alebo Krajského súdu, má morálne právo vykonávať funkciu sudcu na súde nižšieho stupňa?

Disciplinárne konania si vyžadujú aj mnohé procesné zlepšenia – potrebu jednoznačne upraviť formu zavinenia, predĺženie subjektívnej lehoty na podanie návrhu (prípadne jej úplné zrušenie a ponechanie len objektívnej lehoty), zavedenie zákonných náležitostí odôvodnenia rozhodnutia.

Za samozrejmú považujeme potrebu zjednotenia rozhodovacej praxe. Nie je možné ďalej akceptovať rozdielne posúdenia skutkov rovnakého druhu rôznymi disciplinárnymi senátmi. Pokiaľ sa disciplinárny senát bude chcieť odchýliť od iného už existujúceho rozhodnutia disciplinárneho senátu, bude povinný sa s tým vysporiadať v odôvodnení rozhodnutia.

Jedným z prostriedkov kontroly súdnictva je aj jeho otvorenie vo vzťahu k verejnosti. Súčasťou toho má byť aj prehľadné zverejňovanie disciplinárnych rozhodnutí, s možnosťou vyhľadávania podľa zvolených kritérií.

Na prvom mieste sú však, tak ako pri všetkom, vždy ľudia. Kľúčovým pre fungovanie všetkého uvedeného tak bude záujem ľudsky i odborne kvalitných ľudí byť súčasťou disciplinárneho súdnictva. Predpokladom toho je okrem ich motivácie aj zefektívnenie súdnictva do takej miery, aby sudcovia neboli preťažení a mali časový priestor venovať sa aj tejto agende.

Témy zodpovednosť a vytvorenie dobrých podmienok pre fungovanie justície považujeme za spojené nádoby, ktoré chceme a budeme riešiť obe súčasne. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?